blog-img
وبلاگ

اختصاص ارز دولتی به فعالان گردشگری

دفتر بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی وزارت میراث فرهنگی و گردشگری، از تخصیص ارز دولتی به فعالیت‌های بازاریابی و تبلیغات گردشگری خارجی خبر داد.

دفتر بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی وزارت میراث فرهنگی و گردشگری، در نامه‌‌ای به جامعه تخصصی تورگردانان، انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی، جامعه انجمن‌های حرفه‌ای راهنمایان گردشگری، جامعه حرفه‌ای هتلداران، جامعه گردشگری الکترونیک، جامعه انجمن‌های حرفه‌ای اقامتگاه‌های بوم‌گردی و انجمن موسسات آموزشی، از تخصیص ارز دولتی به فعالیت‌های بازاریابی و تبلیغات گردشگری خارجی خبر داد.

در متن این نامه آمده است:

با عنایت به راه‌اندازی مرکز مبادله ارزی بانک مرکزی و اعلام سرفصل‌های مصوب از سوی بانک مذکور، به آگاهی می‌رساند از آنجا که دو عنوان از این سرفصل‌ها، مرتبط با فعالیت حوزه بازاریابی و تبلیغات گردشگری خارجی است، بنابراین در نظر است پیگیری امکان تخصیص ارز دولتی جهت شرکت‌های وابسته و جمع متقاضیانی که در «انتشار آگهی در خارج از کشور» و «شرکت در نمایشگاه‌های خارج از کشور» فعالیت مورد تایید دارند، در دستور کار قرار گیرد. بنابراین متقضی است مراتب به‌نحو شایسته به اعضای آن جامعه/انجمن انعکاس یابد. شایان ذکر است تخصیص ارز مربوطه پس از ثبت درخواست متقاضی در معاونت گردشگری به‌انضمام ارائه اسناد مثبته قبل از انجام هرگونه فعالیت در کشور مقصد و در نهایت تایید مراجع ذی‌ربط، صورت می‌پذیرد.

بهمن ۱۴۰۱ بود که شورای پول و اعتبار، راه‌اندازی مرکز مبادله ارز و طلا را به تصویب رساند. این مصوبه از اسفند ۱۴۰۱ اجرایی شد و در آن زمان بانک مرکزی سرفصل‌های ۶۳ گانه مصارف ارزی - خدماتی (غیر بازرگانی) در مرکز مبادله ارز و طلای ایران را اعلام کرد. بانک مرکزی ایجاد مرجعیت قیمت، افزایش حجم معاملات رسمی و سهولت دسترسی متقاضیان بازار ارز و طلا را از مهم‌ترین اهداف مرکز مبادله ارز و طلا عنوان کرده بود.